Příprava v učebním oboru vytváří předpoklady k tomu, aby absolvent po příslušné praxi mohl provádět i složitější opravy silničních motorových vozidel.
Součástí přípravy je kurz pro získání řidičského průkazu skupiny B a C. Naučí se základním dovednostem v soustružení.
Nejlepší absolventi mohou pokračovat ve tříletém dálkovém nástavbovém studiu s maturitou "Podnikání".
Absolvent je schopen opravovat motorová vozidla a jejich funkční celky, včetně demontáže a montáže, diagnostické kontroly a oprav jednotlivých částí. Orientuje se v technologické a servisní dokumentaci různých druhů a typů silničních vozidel, čte technické výkresy a schémata, včetně elektrotechnického vybavení vozidel. Je schopen provádět běžnou údržbu vozidel, záruční ipozáruční prohlídky a běžné i záruční opravy.
Pro stanovení technického stavu vozidel, k identifikaci závad a ke kontrole jejich odstranění využívá běžná ispecielní měřidla, měřící přístroje, diagnostické prostředky a zařízení. Dovede pracovat s PC a informačními technologiemi. Má vytvořeny základní předpoklady pro uplatnění v živnostenském podnikání. Chápe nutnost osobního rozvoje a profesní připravenosti, je ochoten adaptovat se na změny trhu práce a kvalifikací.
Toto zaměření je orientováno na silniční dopravu, zejména na provozně ekonomické činnosti ve veřejné i neveřejné silniční dopravě, včetně dopravy městské i příměstské.
Důraz je kladen na organizaci silniční dopravy a provoz vozidel, na přepravu a manipulaci se zbožím a jeho skladování.
Student získá rozsáhlé znalosti z legislativy, která se týká silniční dopravy, včetně všech potřebných administrativních činností. Uplatnění absolventů je v oblasti technicko-hospodářských a administrativních funkcích provozu organizace, obchodně-ekonomických činnostech, informatice, marketingu (např. dispečer osobní a nákladní dopravy, technik silniční dopravy, akviziční pracovník,odborný referent dopravního úřadu) a v neposlední řadě vnitropodniková logistika.
Příprava pro moderní automobilní průmysl - blok Autoakademie: štíhlá výroba, projektové řízení, vedení lidí, logistika výroby, inovace ve výrobě, řízení jakosti.
Po absolvování tradičních předmětů jako mechanika, strojírenská technologie, části strojů a mechanismy a elektrotechnika, získají žáci v předmětech silniční vozidla, opravy a údržba vozidel, kontrola a měření, automatizace, atp. finální znalosti v oblasti konstrukce provozu a technologie automobilů tak, aby se uplatnili u kterékoliv organizace, která se zabývá vývojem a konstrukcí automobilů, jejich výrobou a opravami.
Žáci v průběhu studia získají řidičské oprávnění skupiny B a C. Mohou se uplatnit i jako prodejci automobilů a automobilového příslušenství. Počty hodin výuky cizích jazyků vytvářejí předpoklady také pro zaměstnání u cizích firem.
Absolvent oboru orientuje se v základních elektronických zapojeních a umí číst běžná elektrotechnická schémata. Má přehled v současné nabídce jak analogových tak i číslicových součástek.
Umí opravit závady základních elektronických zařízení, umí používat měřicí přístroje pro diagnostiku elektronických obvodů a nastavení parametrů zařízení, zvládá technologické postupy navíjení vinutí transformátorů a jejich skladby, zná základní zapojení počítačových sítí, stavbu PC a princip periferních zařízení
Elektrikář pro slaboproud může pracovat při údržbě strojů a zařízení řízených elektronikou ve všech odvětvích průmyslu (strojírenství, textil, zemědělství, stavebnictví, zdravotnictví), jako technik ve firmě s výpočetní technikou
Ve všech vyučovaných učebních oborech na naší škole můžete získat firemní prospěchová stipendia až do výše 3050,- Kč měsíčně. Stipendium se poskytuje od počátku 2. pololetí 1. ročníku podle výsledů v předchozím pololetí. Součástí stipendia je i smlouva o budoucím zaměstnání učně po ukončení studia.
Jako člen týmu výrobce a dodavatele elektronických zařízení; je připraven ke zkouškám jako osoba znalá v elektrotechnice podle vyhl. č. 50/1978 Sb., v servisním pracovišti elektrospotřebičů, jako obchodník s elektrospotřebiči a elektronickými součástkami a komponenty
Absolvent umí udržovat a opravovat elektrická zařízení (např. elektromotory, el. spotřebiče), převíjet transformátory a elektromotory, instalovat a v jednodušších případech i navrhovat elektrická vedení ke spotřebičům, sestavovat elektrorozvaděče do instalačních obvodů a k jednotlivým výkonovým pohonům
Po zapracování může pracovat jako člen týmu elektromontážníků, jako samostatná osoba znalá pro činnosti v elektrotechnice podle vyhl. č. 50/1978 Sb., jako živnostník v oboru elektromontáží, ve výrobě elektrických zařízení, na zkušebnách, v elektroúdržbě, jako obchodník s elektrospotřebiči a elektromateriálem, jako servisní technik elektrotechnických zařízení
Ve všech vyučovaných učebních oborech na naší škole můžete získat firemní prospěchová stipendia až do výše 3050,- Kč měsíčně. Stipendium se poskytuje od počátku 2. pololetí 1. ročníku podle výsledů v předchozím pololetí. Součástí stipendia je i smlouva o budoucím zaměstnání učně po ukončení studia.
Absolvent navíc ovládá práci na počítači s aplikacemi Windows, MS Word, Excel a PowerPoint, základy grafiky, zpracování digitální fotografie, počítačové návrhy elektrotechnických schémat
Geodézie (zeměměřictví) a katastr nemovitostí spolu tvoří specifický obor stavebního odvětví.
V Pardubickém a Královohradeckém kraji a kraji Vysočina můžete tento obor studovat pouze na naší škola v Letohradě
V praxi nalézají uplatnění v několika různých profesích. Někteří vykonávají tradiční a stále potřebnou a vyhledávanou profesi geodetů (zeměměřičů) a pracují například při zaměřování pozemků, vytyčování domů, továren, silnic, mostů, tunelů, vodních toků, potrubí, při důlním měření apod.
Jiní se zaměřují na práci ve státní správě na katastru nemovitostí na katastrálních úřadech, které se nacházejí v každém regionu. Při této práci v kanceláři je vedle znalosti katastru nemovitostí kladen důraz také na znalost souvisejících právních předpisů včetně vypracování jednoduchých právních listin (smluv). Působí také u advokátních a realitních kanceláří a v odvětví, která se vztahují k nemovitostem a právním úkonům s nimi.
Moderním způsobem při tvorbě map je v současnosti určování polohy objektů prostřednictvím vesmírných satelitních systémů (GPS) a jeho využití
v oboru nazvaném geografické informační systémy (GIS). Měření metodou GPS je pro kvalifikované uživatele velmi rychlé, přesné a pohodlné.
Protože se naši absolventi oboru geodézie v problematice GIS dobře orientují, nacházejí pracovní uplatnění nejen v oboru kartografie při vytváření
či úpravách map, ale také v orgánech státní správy a samosprávy (odbory městského informačího systému, životního prostředí, regionálního rozvoje),
v organizacích zpracovávajících prostorová data v oblastech životního prostředí, meteorologie, zdravotnictví a také v soukromých firmách, které jsou
zaměřené na sběr, zpracování, vyhodnocování a prezentaci těchto dat.
Absolvent umí provádět karosářské práce, užívat rovnací stolici s odměřováním provádět údržbu a drobné opravy motorových vozidel, užívat diagnostické zařízení a speciální měřidla, získá zdarma řidičský průkaz skupina B, žák absolvuje kurz svařování a řezání plamenem, svařování el. obloukem pod ochranou atmosférou CO2.
Uplatnění nalezne v servisech poskytující služby motoristům, opravárenských podnicích a v živnostenském podnikání.
Absolventi školy získají mimo výuční list a vysvědčení o závěrečné zkoušce EUROPASS, který jim umožní lépe najít uplatnění jak v zemích EU, tak u domácích zaměstnavatelů. Absolvent s výučním listem v oboru může získat oprávnění k soukromému podnikání.
Absolvent oboru Nástrojář umí vyrobit šablony, přípravky, lisovací nástroje, formy, zápustky, speciální měřidla apod.
Po zapracování může pracovat na přesné výrobě na soustruzích, frézkách, souřadnicových vrtačkách, bruskách (naplocho, nakulato, tvarových, univerzálních i speciál. na ostření nástrojů)
Ve všech vyučovaných učebních oborech na naší škole můžete získat firemní prospěchová stipendia až do výše 3050,- Kč měsíčně. Stipendium se poskytuje od počátku 2. pololetí 1. ročníku podle výsledů v předchozím pololetí. Součástí stipendia je i smlouva o budoucím zaměstnání učně po ukončení studia.
Absolvent dále ovládá pracovní operace v prostředí Windows, základní úkony v textovém editoru Word, programování v řídícím dialogu ISO (SUF 16 CNC, F 2000 CNC Graphic), základy programování a tvorby NC/CNC programů v aplikaci SURFCAM, základy konstruování a tvorby technické dokumentace v aplikaci SOLIDWORKS.
Učni oboru strojní mechanik (zámečník) a nástrojař mohou obdržet ve všech třech ročnících také stipendium poskytované Pardubickým krajem ve výši až 600 Kč měsíčně.
Obor zaměřený na výuku oprav motorových vozidel, zemědělských strojů a zařízení a jejich funkčních celků.
Absolvent se naučí provádět i jednoduché renovace strojních součástí.
Nejlepší absolventi mohou pokračovat ve tříletém dálkovém nástavbovém studiu s maturitou "Podnikání".
Naučí se základním dovednostem v kování a soustružení. Získá svářečský průkaz pro svařování elektrickým obloukem a plamenem. Absolvuje kurz pro získání řídičského průkazu skupiny B,C,T (bezplatně).
PSŠ Letohrad je technickou školou s téměř sedmdesátiletou tradicí výuky tohoto oboru, což je samo o sobě jednou ze záruk kvalitní profesní přípravy studentů jako budoucích stavebních techniků, projektantů či architektů.
V prvním a druhém ročníku je studium všech studentů oboru stavebnictví jednotné. Ve druhém pololetí druhého ročníku si volí jedno ze dvou zaměření svého dalšího studia – zaměření na pozemní stavitelství, nebo na dopravní stavitelství.
Studenti zaměření na pozemní stavitelství si ve třetím a čtvrtém ročníku rozšiřují a prohlubují znalosti zejména z pozemních staveb (kromě jiného se také seznamují s problematikou nízkoenergetických a pasivních domů) a seznámí se technologiemi oprav a sanancí staveb.
Studenti zaměření na dopravní stavitelství se ve třetím a čtvrtém ročníku především seznamují s navrhováním a výstavbou všech druhů dopravních staveb (silnice a dálnice, železnice, letiště, tunelové stavby). V porovnání se zaměřením na PS získávají hlubší znalosti v předmětu geodézie.
Na základě nabytých vědomostí a dovednosti nachází uplatnění ve výrobě ocelových konstrukcí, při práci v oboru zámečník, na údržbě zařízení strojírenských i ostatních firem (např. textilních, zemědělských) nebo například v autoopravárenství.
Absolvent získává oprávnění na svařování elektrickým obloukem obalenou elektrodou (Z-E1), svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře CO2 (Z-M1), řezání kyslíkem (D-G2)
Zámečník ovládá montáže a demontáže mechanizmů, základy měřící techniky včetně měření neelektrických veličin, základy vytápění, chlazení a klimatizace, kontrolu přesnosti obráběcích strojů včetně jejich ustavování
Ve všech vyučovaných učebních oborech na naší škole můžete získat firemní prospěchová stipendia až do výše 3050,- Kč měsíčně. Stipendium se poskytuje od počátku 2. pololetí 1. ročníku podle výsledů v předchozím pololetí. Součástí stipendia je i smlouva o budoucím zaměstnání učně po ukončení studia.
Absolvent dále ovládá pracovní operace v prostředí Windows, základní úkony v textovém editoru Word, programování v řídícím dialogu ISO (SUF 16 CNC, F 2000 CNC Graphic), základy programování a tvorby NC/CNC programů v aplikaci SURFCAM, základy konstruování a tvorby technické dokumentace v aplikaci SOLIDWORKS.
Učni oboru strojní mechanik (zámečník) a nástrojař mohou obdržet ve všech třech ročnících také stipendium poskytované Pardubickým krajem ve výši až 600 Kč měsíčně.
Jde o atraktivní čtyřletý maturitní obor, jehož absolventy již delší dobu postrádají významné strojírenské i elektrotechnické firmy z regionu.
V posledních letech mají firmy ve východních Čechách nedostatek nejen kvalifikovaných řemeslníků, ale také středoškolsky vzdělaných techniků a jejich nedostatek pro ně začíná být vážným problémem. Proto po absolventech tohoto oboru je a bude veliká poptávka nejen v regionu Ústí nad Orlicí, ale prakticky všude, kde působí průmyslové firmy.
Obor je určen žákům i žákyním devátého ročníku ZŠ, kteří mají rádi samostatnou tvůrčí práci i práci v týmech. Chtějí pracovat s nejmodernější technikou a v perspektivních, moderních výrobních firmách.
Strojírenský technik je maturitní studijní obor, jehož absolvent se uplatní v klíčových pozicích výrobních firem. Obor byl vytvořen a konzultován s největšími výrobními firmami našeho regionu.
Jeho absolventi najdou uplatnění v praxi například na pozicích technik přípravy výroby, technik výroby, vedoucí projektových týmů, kontrolor kvality, technolog, konstruktér, mistr, programátor a technik CNC strojů, technik automatizace a robotizace, dispečer-plánovač výroby, nákupčí a v dalších profesích ve výrobních firmách se strojírenským a elektrotechnickým zaměřením.
Firmy nyní potřebují hlavně vystudované maturanty strojírenského zaměření a jsou ochotny jim poskytnout firemní stupendia v rozmezí 1300 - 3050 Kč měsíčně podle ročníku studia a dosažených výsledků.